Zpět

2020: Mafiáni

V termínu 26.7.2020 - 8.8.2020 jsme uspořádali již 28. letní dětský tábor, tentokrát jsme se vydali do Vřesovic u Kyjova.

Letošním tématem byli Mafiání, a to konkrétně v Italském Palermu, kde jsme byli vedení mafiánským bossem Luiggim.

Den 1 - Tak a jsme konečně tady! Po roce jsme se konečně dočkali a setkali jsme se na táboře, letos jsme sem přijeli pro nás netradičně každý po vlastní ose. Nutno říct, že vše proběhlo bez sebemenších problémů, díky za spolupráci. No a po úvodním rozkoukávání jsme se konečně vrhli na program. Ve druhém odpoledním programu nás čekal okruh okolo tábořiště, abychom poznali okolí a zároveň jsme po cestě hráli různé seznamovací hry a poznávali šéfy mafiánských rodin. Ty nám poté večer připravili překvapení, chystali plán, jak se zbavit Luigiho, a získat Palermo pod svou kontrolu. Co ale svět nechtěl Luigi se to dozvěděl a musel si zjednat pořádek. Do čela mafiánských rodin, tak byli dosazeni noví lidé - naši letkoví vedoucí no a nyní už sedíme u táboráku a z plna hrdla zpíváme.

Den 2 - První noc v novém bytě, co se ti asi zdálo? To nevíme, ale víme, že se všichni táborníci vyspali do růžova a první noc proběhla bez problémů, a tak jsme mohli začít rozcvičkou v podobě COVID tanečku, kterým jsme si zopakovali základní pokyny k hygieně hravou formou. Poté následovala snídaně, a to oblíbené čokokuličky a müsli. Dopoledne pak probíhal program nazvaný „101% Itálie“, to znamenalo všechny možné typické italské činnosti - vaření, zpívání, fotbal, gestikulace a nebo jsme se věnovali jazykovému kurzu. Poté jsme ještě v podobném rytmu prošly mafiánské činnosti, jako uplácení, střelbu, pašování nebo byznys. Po obědě a následné siestě jsme pokračovali kvízem o Itálii a ve druhém odpoledním programu jsme hráli slepou mapu Itálie -hledali jsme italské památky, které jsme poté zaznačovali na mapě a skládali k nim věty v italštině. Večer nás čekalo vysvětlení CTH a poté krátké hry v táboře, aby se nám lépe spalo. No a nyní již míříme směr umývárna, vyčistit zoubky a spát.

Den 3 - Třetí den se celý nesl ve znamení budování byznysu. Ráno jsme dostali od Luigiho 5000 peněz a na konci dne jsme jich měli mít co nejvíce, celý den jsme si museli platit jídlo, vstupy na hry nebo sladkosti. Dopoledne jsme vybírali výpalné, abychom měli více peněz, ale také jsme občas narazili na policii a o nějaké peníze přišli. Odpoledne jsme se potom věnovali koupání, zdravovědě a táborovým dovednostem. No a ve druhém odpoledním programu jsme dostali informaci, že se u Luigiho nachází obchodníci s benzínem, kterým jsme museli ukrást benzínové lístky, a ty pak prodávat na nedalekých benzínkách. Večer nás poté potkala bouřka, kterou jsme zdárně přežili a po kontrole stanů jsme zamířili do spacáků.

Den 4 - Když se řekne láska po italsku, tak si člověk představí vášeň, bouřlivé návaly lásky, ale také hádky. No a co když se něco takového stane mezi šéfy mafiánských rodin? To jsme dnes měli možnost zjistit a věřte nám nic nebylo jako obvykle, ale teď pěkně od začátku. Ráno jsme začali posunutým budíčkem, protože přece jen po včerejší bouřce bylo třeba odpočívat, rozcvička se nesla v duchu tance. Dopoledne jsme nejprve shlédli námluvy a poté jsme se vydali na maršála, kdy se spojili dvě letky proti dvěma. Ve stejném duchu pokračovali i odpoledne, když chystali svatbu pro své bosse. A v druhém odpoledním programu všechny čekala vlajkovka formou šátkované. Večer pak byl volným program, který někteří využil k míčovým sportům a někteří k deskovým hrám. A nyní probíhá večerně noční hra novináři, kdy píšeme článek o mafii do místních hodin.

Den 5 - Nepříjemné probuzení, tak se dá popsat dnešní ráno. Probudil nás únos Luigiho ruskou mafií, která si dělala nárok na naše území. Dopoledne jsme se tak museli vyzbrojit, nakoupit munici a nachystat se na boj. Odpoledne jsme se pak věnovali koupání a vodním hrátkám. V druhé odpoledním programu jsme se vydali osvobodit Luigiho, a to se nám nakonec i povedlo, a tak můžeme večer oslavovat -> čeká nás pravá mafiánská párty v podobě diskotéky.

Den 6 - Po náročných dnech jsme dnes začali rozcvičkou formou Jógy, abychom pořádně zrelaxovali a naladili se na další náročný den. Dopoledne jsme museli po ruské invazi obnovit byznys a jako nejlepší možná varianta se jevily drogy. Ty jsme museli propašovat přes celnice a pak prodávat v různých městech podle toho, kde byl zrovna nejvýhodnější kurz. Odpoledne jsme potom peníze z drog vybírali z mrtvých schránek a později léčili zranění po bojích s Rusy. Večer nás čekal táborák a poté „oblíbená“ stezka odvahy, na které jsme pátrali po historii své mafiánské rodiny.

Den 7 - Po páteční vydělávání peněz byl čas na to začít si užívat a investovat vliv mafie i do jedné z nejoblíbenějších činností Italů - do fotbalu a cíl byl jasný Palermo do Ligy mistrů! Dopoledne jsme se učili fotbal, a také táborové dovednosti (mapu, buzolu, šifry a uzly). Odpoledne pak probíhalo koupání a poté se konal velký fotbalový turnaj, kterému nechybělo nic góly, emoce, fanoušci, show o přestávkách, a také sázky a úplatky. Večer pak probíhalo opékání buřtů a táborák.

Den 8 - Jelikož nás letos nečeká žádný výlet, tak jsme se rozhodli naplánovat celodenní etapu formou gamebooku (hry, kdy se vždy na určitém místě rozhodujete, kterou možností se posunout dál a podle toho, jakou možnost zvolíte, tak dlouho vám bude další cesta trvat). Tato hra byla motivována jako útěk z Itálie do Ameriky, jelikož na nás začala policie v Palermu tlačit a zavádět restrikce proti našemu podnikání. A jak to celé probíhalo? Na začátku jsme se pohybovali v okolí tábora a postupně jsme se vydávali do přilehlých kopců, po cestě jsme plnili spoustu úkolů. Až jsme došli ke Gorazdově studánce, tak jsme se rozdělili dál, větší pokračovali směr lezení po skalách a další úkoly, zatímco mladší mířili do tábora, kde je čekal oběd, a poté další úkoly. Obě skupiny se zase k večeru spojily a ještě plnily závěrečné úkoly. Večerní program obstaral odpočinek a pohoda.

Den 9 - Poté co jsme se úspěšně dopravili do Ameriky, tak bylo na čase nastartovat úspěšný byznys i v Americe, ale to není jen tak, zatímco v Palermu vede město Luigi, pro kterého pracujeme, tak v Americe je to don Corleone, který nás ještě pořádně nezná a potřebujeme se mu zavděčit. Proto nám zadal úkol - vykrást banku. Dopoledne jsme museli získat nápovědy (kde se nachází trezory, kde stráže nebo jaké jsou jednotlivé kódy). Během odpoledne pak probíhala samotná loupež a následně výslechy. Večer vše zakončil boxerský turnaj na počest dona Corleoneho. V noci poté nejstarší čekalo ještě druhé kolo výslechů, ale i přes probuzení v noci se drželi a nic neprozradili.

Den 10 - Po noci plné deště jsme dnes déle vyspávali a vstávali jsme až před devátou.dopoledne jsme se pak věnovali všemožným hrám vhodným do deště (partička, aktivity, městečko Palermo a všemožné deskové hry). Kolem oběda přestalo pršet a nic tak nemohlo bránit zálesákovi. V tom čekal mladší a starší rozdílný okruh, na kterém ale byly stejné stanoviště. Většinou táborové dovednosti (mapa, buzola, zdravověda, uzly, ohně) a nebo další stanoviště (fyzická příprava, touaregova překážka nebo zapalování svíček a exování vody). Večerní program pak obstaralo promítání filmů.

Den 11 - Když už jsme byli včera oficiálně přijatí do americké mafie dona Corleoneho, tak je na čase začít chystat krytí našich finančních operací, a to konkrétně vybudovat legální podnik, který bude schopný „vyprat“ naše peníze. Proto jsme dopoledne vyrazili sbírat suroviny, se kterými jsme obchodovali na burze (zlato, akcie, ale i bazalka nebo mozzarella). V odpoledním programu nás poté čekalo dobývání nového území, to probíhalo formou AZ Kvízu. Děti si postupně běhali pro otázky do lesa a tam na ně museli odpovědět, pokud odpověděli správně, tak dostali nějaký „velký“ pohyb (například skok snožmo, krok nebo válení sudů), pokud odpověděli špatně, tak dostali například jednu stopu nebo dokonce krok zpět. S pohybem poté doběhli do tábora a mohli jej vykonat čímž si zvětšili území. Večer probíhá překážková dráha, kterou jdou všichni krom navigátora a nejmladšího člena slepí a nejmladší člen nese vajíčko na lžičce.

Den 12 - V Americe bylo sice krásně, ale po třech dnech už se nám stýská a chceme domů, přece jenom sicilské pláže, středomořská kuchyně a hlavně naše město už nám chybí. Proto je na čase vrátit se domů, don Corleone nám pomohl do mezinárodních vod a pak už to pro nás nebyl problém. Cíl celého dne byl jasný získat Palermo pod svůj vliv, Luigi se rozhodl skončit a v nás čtyřech mafiánských rodinách hledal svého nástupce. Celý den tak probíhal v duchu bojovek mezi letkami, kdy soupeřili o vliv nad Palermem. Dopoledne jsme se museli slepým bludištěm dostat do Palerma. V první odpoledním programu následovala vodní bitva o Palermský přístav a v druhém odpoledním až večerním programu probíhala minipokladovka a večer vše zakončila diskotéka.

Den 13 + 14 - Jak už to každoročně bývá poslední příspěvek se nepíše lehce a možná i proto jej píšeme až dnes. Po poslední programové dni nás v pátek čekal posunutý budíček a rozcvička ve spacácích. V dopoledním programu pak probíhal úklid, křest a exhibiční turnaj ve fotbalu, kde se utkaly smíšené týmy vedoucích a dětí. Po lehkém obídku se rozjel jarmark, kde si velkou oblibu získali „beauty salon“, perníková chaloupka nebo lukostřelba. V druhé odpoledním programu nás čekala dražba a následoval večerní raut. Po rautu přišel na řadu táborák, promítání fotek a dobrovolné spaní pod širákem. No a v sobotu ráno nás čekal pouze závěrečný úklid a spousta loučení. Na závěr musíme poděkovat všem táborníkům za účast, protože to dělám pro ně, a bez nich by nás tábor neměl smysl. Taktéž Vám rodičům, že nám každoročně svěřujete svá dítka a vkládáte v nás svoji důvěru. Doufáme, že se všichni táborníci vrátili domů, sice unavení, ale plní zážitků a všichni se sejdeme zase příští rok.
Táborník roku
Táborník roku 2020
Klára Potomská
Táborník

Designed by DEMITO, programmed by Marek Zak 2016